To sem našel, pradlagam pa da malo poguglaš na to temo...
http://sl.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ci%C4%8Derika
Čičerika in leča
Stročnice so zelo pisana družina rastlin, ki prihajajo iz različnih koncev sveta. Tako lahko bob in grah sejemo že zelo zgodaj spomladi, saj uspešno kalita že, ko ima zemlja samo 2 - 5o C. V takih razmerah je priporočljivo seme čez noč namočiti v toplo vodo. Nizek fižol pa v tako mrzli zemlji ne bo kalil, saj potrebuje vsaj 10 oC, vendar raje počakajmo, da se bo zemlja ogrela 15 o C.
Čičerika in leča sta rastlini toplega in sušnega področja. To pomeni, da je za uspešno kaljenje nujno potrebna toplota. Pravzaprav mora zanju biti enako toplo kakor za kumarice. Torej mora imeti zemlja vsaj 18 oC. Ker mnogi lani tega niso vedeli, s pridelkom čičerike niso bili zadovoljni.
Obe stročnici sta dobrodošli predvsem zato, ker bosta obilno rodili, četudi bo poletje zelo vroče in suho. Še se spominjamo vročega poletja 2003, ko smo ostali brez fižola in graha, ki preprosto ne prenašata tako visokih temperatur, saj se njuni cvetovi ne oplodijo in zato odpadajo. Pri tem jima ne moremo pomagati niti z zalivanjem, saj ni težava v pomanjkanju vode, temveč v suhem in vročem zraku.
Čičerika in leča bosta v takih razmerah naravnost uživali in z zelo malo namakanja obilno rodili. Zato sta za vse, ki stročnic v prehrani ne morejo pogrešati, zelo dobrodošli.
Rastlini sta nizki, do pol metra visoki in grmičasti. Ker so grmi košati, moramo med vrstami pustiti vsaj pol metra prostora, v vrsti pa seme polagamo na 5 - 10 cm. Pred setvijo je priporočljivo seme čez noč namočiti.
Zelo hitro prekrijeta tla, pridelka pa se veselimo po treh mesecih, če poberemo mlado zrnje čičerike, oziroma po štirih mesecih, če želimo pobrati suho, dozorelo zrnje.
Rada bi opozorila še na to, da je seme čičerike in leče bolje hraniti v strokih in ga luščiti sproti, toliko, kolikor ga potrebujemo.